Smrtelná dieta

14. ledna 2008 v 18:00 |  Zajímavosti-MIX
Dnešní módní idoly - od Victorie Beckhamovou přes Keiru Knigtleyovou až po Petru Němcovou - jsou většinou podezírány z anorexie. Občas se některé přiznají. Tato nemoc je už dnes dost známá, ale podívejte se na jednu z jejích prvních obětí - doslova, protože Karen zemřela, a to v době, kdy právě začala přece jen trochu přibírat.
Smrtelná dieta
Karen Carpenterová měla začátkem 70. let před sebou skvělou budoucnost. Po obrovském úspěch s písničkou They Long To Be Close To You se sourozenecké duo Carpenters, jehož byla polovinou stalo miláčky Ameriky. Za třináct let existence dokázali posbírat 3 Grammy, 8 Zlatých alb, 10 Zlatých singlů a 5 Platinových alb. V roce 1983 získalia hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy. Některé hity Carpenters, jako We´ve Only Just Begun od Burta Bacharacha se dají dodnes poslouchat.

Voda k obědu

Karen, která začínala hrou na akordeon a na bicí se prosadila jako zpěvačka. Jako teenager trochu oplácanější, než bylo v 60.letech, posedlých vyzáblými modelkami Twiggy a Veruschkou, zrovna v módě.
V roce 1967 začala svou první dietu, vodní, dodnes používanou modelkami na celém světě. Pánubohu žalováno, že jí tuhle koňskou kůru doporučil lékař. Jde o pití vody místo jídla...
Při výšce 162cm zhubla z pěkných 64kg na 49 a několik lidí ji pochválo, jak hezky vypadá. Jako mnohé jiné už dietu rozhodně nepotřebovala, ale řesto od toho okamžiku její váha šla stále dolů. Když se v roce 1975 poprvé zhroutila na pódiu, vážila 36,5kg.
Vedle vodní diety v té době užívala pilulky s hormonem štítné žlázy a emetika, prostředky dráždící ke zvracení.

Módní vzory táhnou

V té době ještě jméno nemoci, kterou trpěla nebylo obecně používané a většina lidí vůbec neměla tušení, že anorexie existuje. Přesto právě prodělávala svůj velký nástup.
Pokud bychom si prohlédli fotografie modelek Playboye od 50. let, budeme překvapeni, jak v počátcích děvčata vypadala "všedně" a , ehm, jaksi "žensky".
S potřebou dosahovat dramatických efektů se váha modelek stávala stále nižší. Nepřirozené zeštíhlování dívčích obrázkových vzorů mají na triku také módní návrháři, často homosexuálové. Zahájili své velké tažení proti ženským tvarům také v 60. letech a od těch dob jsou manekýny tělesně jen o málo robustnější než ramínko na šaty. Manekýny to přijímají ve jménu slávy a peněz, ostatní ženy proto, aby se jim vyrovnaly.

Nemoc má jméno

To všechno jsou z dnešního pohledu oposlouchané věci, v loňském roce, kdy média vlažně zaznamenala anorektickou smrt několika modelek, došlo dokonce k drobné vzpouře v módních kruzích a k pokusu o alespoň drobný obrat zpět k zdravému rozumu.
V roce 1983 tomu tak zdaleka nebylo. Karen Carpenterovou tehdy jednoho únorového rána našla její maminka ležet nahou a v bezvědomí na podlaze šatny v jejich kalifornském domě. Z bezvědomí se už neprobrala a zemřela během hodiny po převozu do nemocnice na srdeční zástavu.
V té době vážila slušných 48kg - po dvouměsíčním pobytu v nemocnici přibrala přes 10kg. Bylo jí 32 let, ale přesto její organismus nevydržel.

Opravdu štíhlá...

Anorexie, česky také mentální anorexie je primárně psychické onemocnění, které ale velmi rychle způsobuje tělesné chátrání a život ohrožující stavy.
Vedle drastické ztráty váhy přináší ztrátu krevního tlaku a pokles tělesné teploty, ztrátu menstruačního cyklu, vypadávání vlasů a ochlupení, abnormální stavy tělesných elektrolytů, depresi a u až 10% obětí přímé pokusy o sebevraždu.
Anorexie sama ale je nevědomým pokusem o sebevraždu, tělo při ní z nedostatku proteinů tráví vlastní svalstvo a nervy, oslabuje tak srdeční sval a v případě rychlého nabrání na váze pak dochází k srdeční nedostatečnosti, jaká vedla ke smrti Karen Carpenterové.
Její smrt se stala symbolem a spouštěcím momentem pro řadu veřejných přiznání se známých osobností k těmto obtížím. Vystoupily s ním například Jane Fondová nebo pricezna Diana.
Přesto se celková atmosféra, která především ženy tlačí k tomu, aby byly "hezky štíhlé" nijak nemění.
autor: Jaroslav Kratochvíl
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 milka milka | Web | 14. ledna 2008 v 22:13 | Reagovat

ty brďo! velice "pěkný" a poučný článek. je dobře, že jsi ho sem dala, snad to bude alespoň další varování pro všechny ty co hubnout nepotřebují a přesto se pomalu kilo po kilu vytrácí ze světa ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama